Jak właściwie dobrać buty do biegania?

Dziś bieganie jest niezwykle popularne. Coraz więcej osób zaczyna dbać o swoją kondycję i swoje zdrowie. Aby jednak bieganie było efektywne, ważne jest, aby się do niego odpowiednio przygotować. Kluczowy jest tu m.in. dobór odpowiedniego obuwia. Czym zatem się kierować wybierając buty do biegania?

Typ podłoża

Wybierając buty do biegania, pod uwagę wziąć trzeba kilka istotnych czynników. Jednym z nich jest rodzaj podłoża, po którym zamierza się biegać. Jeśli ma być to nawierzchnia twarda, wówczas najlepiej sprawdzi się obuwie z większą amortyzacją i stabilizacją stopy. Jeśli jednak preferuje się nawierzchnię nieutwardzoną, to lepszym wyborem będą buty z mocno wyprofilowaną podeszwą. Niezależnie od tego, na który z tych modeli butów zamierza się postawić, ważne jest, aby było to obuwie pochodzące od sprawdzonego i renomowanego producenta. Dobrym przykładem jest tu choćby marka New Balance.

Rodzaj stopy

Przed zakupem obuwia do biegania sprawdzić powinno się także to, jaki typ stopy się posiada. Wyróżnić można trzy rodzaje stopy:

  • stopa neutralna,
  • stopa pronująca,
  • stopa supinująca.

Dobór butów pod kątem rodzaju posiadanej stopy to gwarancja tego, że ich noszenie będzie komfortowe.

Styl biegania

Drugim ważnym elementem jest styl biegania. Dokładnie rzecz ujmując, chodzi o to, czy biega się ze śródstopia, czy z pięty. W pierwszym przypadku dobrym wyborem będą buty z mniejszym offsetem. Takie obuwie charakteryzuje się mniejszą różnicą w wysokości między piętą a palcami. Poza tym takie buty powinny cechować się również mniejszą amortyzacją w tylnej części podeszwy. Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli preferuje się bieganie z pięty. W tym przypadku postawić powinno się na buty z większą amortyzacją i większym offsetem.

Rozmiar butów

Na koniec kilka słów powiedzieć trzeba oczywiście także o rozmiarze obuwia do biegania. Tylko odpowiedni dobór butów pod tym kątem zapewni wygodę ich użytkowania. Dlatego warto tu podpowiedzieć, że obuwie zawsze mierzyć powinno się w godzinach popołudniowych. Dlaczego? Wynika to z tego, że po całym dniu na nogach stopy stają się nabrzmiałe. Dokładnie tak samo dzieje się w trakcie biegania. Poza tym obuwie mierzyć powinno się także w tych samych skarpetach, w których planuje się biegać. Bardzo szeroką rozmiarówkę oferuje wspomniana już marka New Balance. Dzięki temu nikt nie będzie miał problemu z wyborem butów w odpowiednim rozmiarze.